Polub www.jarocin.net na


Rusza kolejna edycja Wielkiego Teatru w Małym Mieście

Na początek Ósemki, później teatr Jandy. Wielki, multimedialny spektakl plenerowy, jakiego jeszcze w Jarocinie nie było.  Tak najkrócej można opisać „Czas matek” - przedstawienie poznańskiego Teatru Ósmego Dnia. Tym widowiskiem stowarzyszenie JAROCIN XXI zainauguruje kolejną edycję projektu Wielki Teatr w Małym Mieście.
 

Spektakl zostanie pokazany na jarocińskim targowisku przy ulicy Kasztanowej w sobotę, 27 czerwca o godz. 21.30. W wigilię 53. rocznicy Poznańskiego Czerwca ’56, który był pierwszym krzykiem upominającym się o wolność w zniewolonej Polsce.  Program tegorocznej edycji Wielkiego Teatru w Małym Mieście to przypomnienie, że w minionych siedemdziesięciu latach Polacy wielokrotnie domagali się swoich praw, narody Europy tułały się z miejsca na miejsce, a teraz tak często nie wiemy, co zrobić z uzyskaną wolnością i gubimy się w niej.  „Czas matek” to spojrzenie na tragiczną historię XX wieku oczami kobiet-matek, które rodzą i wychowują swoich synów po to, aby  później oglądać ich bezsensowną śmierć.  Widowisko pierwszy raz zostało wystawione trzy lata temu, podczas 50. rocznicy Poznańskiego Czerwca ’56. To wykonana z - jak dotychczas - największym rozmachem plenerowa produkcja Ósemek. Trzy sceny, kilkunastu aktorów, zespół techników dźwięku i obrazu. Grze aktorów i znakomitej muzyce towarzyszą projekcje multimedialne
wyświetlane na płótnach i… na dymie. Obszerny fragment zapowiadający to niezwykłe widowisko można obejrzeć w serwisie
www.youtube.com, wpisując w wyszukiwarce „czas matek”.

 W ostatnim dniu Jarocin Festiwal 2009, w niedzielę 19 lipca o godz. 15.00 na jarocińskim rynku zagości Teatr Polonia Krystyny Jandy, która swój spektakl - „Lament na Placu Konstytucji” nazywa zdarzeniem teatralno-ulicznym. Forma tego przedstawienia to  przeciwieństwo  działań poznańskich Ósemek. To teatr plenerowy, ale zamiast widowiskowości, efektów świetlnych i dźwiękowych proponujący przechodniom zwykłe słowo, opowieść o codziennym życiu trzech kobiet gubiących się we współczesnym świecie.  - Te trzy historie kobiet nadają się na opowieść chodnikową jak mało co. Każdy może się w  nich odnaleźć. Córka, matka, babcia. Przecież my je wszystkie znamy, żyją obok, rozumiemy ich marzenia, problemy - zauważa Krystyna Janda. 19 lipca na jarocińskim rynku będziemy mogli obejrzeć w jednej z ról córkę aktorki i reżyserki - Marię Seweryn. Ten spektakl to także część programu związanego z nadaniem jarocińskiemu kinu imienia zmarłego przed rokiem reżysera Piotra Łazarkiewicza. Maria Seweryn była jedną z ulubionych aktorek „Łazara”. Grała w kilku jego przedstawieniach i filmach. Także w tym ostatnim, wyświetlanym już po śmierci reżysera -  – „0_1_0”, powstałym według scenariusza Krzysztofa Bizio - autora sztuki „Lament”, na podstawie której Krystyna Janda zrobiła swoje teatralno-uliczne zdarzenie.
 

Tuż przed zakończeniem wakacji, 29 sierpnia, po dwuletniej przerwie w Jarocinie pojawi się ponownie Teatr im. H. Modrzejewskiej z Legnicy, tym razem z przedstawieniem „Łemko”.  -  To spektakl oparty na relacjach Łemków, ofiar historycznej zawieruchy i myślenia w kategoriach zbiorowej odpowiedzialności, świadków rozpadu własnej tożsamości etnicznej. To nie dokument, lecz kreacja artystyczna, przedstawienie pełne muzyki i tańca, próba ujęcia powikłanych dziejów karpackich górali w XX wieku w przypowieść złożoną ze słów, barw i dźwięków - wyjaśnia reżyser Jacek Głomb.
 

Zarówno „Lament na Placu Konstytucji”, jak i „Łemko” to spektakle wielokrotnie wyróżnianie w ubiegłym roku, m. in. nagrodami ministra kultury w konkursie na wystawienie polskie sztuki współczesnej.
 

Projekt Wielki Teatr w Małym Mieście jest realizowany przez stowarzyszenie JAROCIN XXI przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Gminy Jarocin i Powiatu Jarocińskiego. Łączny budżet przedsięwzięcia to ponad 50 tys. zł, z czego największą część - 25 tys. zł stowarzyszenie pokryje z dotacji ministerialnej w ramach programu „Wydarzenie artystyczne”.
 
źródło: Kino ECHO

Dodaj komentarz

Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
Portal Jaocin.Net nie odpowiada za treść wpisanych komentarzy.


Kod antyspamowy
Odśwież

Nasi Partnerzy

Szybki kontakt

r e k l a m a

NewsLetter

Bądź na bieżąco z informacjami.