Polub www.jarocin.net na


Andrzej Stasiuk w Jarocinie

Pisarz Andrzej Stasiuk spotka się z czytelnikami w Pałacu Radolińskich w Jarocinie w sobotę 12 czerwca o godz. 18.00. Kilka dni później, 17 czerwca, w kinie będzie można obejrzeć film „Wino truskawkowe”, oparty na motywach książki "Opowieści galicyjskie".

Andrzej Stasiuk rzadko opuszcza Wołowiec, małą wioskę w Beskidzie Niskim, aby uczestniczyć w spotkaniach autorskich. Stowarzyszenie JAROCIN XXI zabiegało o przyjazd pisarza do Jarocina ponad trzy lata.
Andrzej Stasiuk, zanim został pisarzem,  był uczniem kolejno liceum, technikum i zasadniczej szkoły zawodowej. Ze wszystkich był wydalany. We wczesnych latach 80. Zaangażował się w działalność Ruchu Wolność i Pokój. Zdezerterował z wojska, za co półtora roku spędził w więzieniu. W 1987 wyjechał z Warszawy i zamieszkał w Wołowcu, w Beskidzie Niskim.Zadebiutował w 1992 roku zbiorem opowiadań „Mury Hebronu”. W 1994 roku opublikował tom poezji „Wiersze miłosne i nie”, a rok później powieść „Biały kruk”, na podstawie której Jerzy Zalewski nakręcił film „Gnoje”. W 1995 roku ukazały się „Opowieści galicyjskie” (na motywach których Dariusz Jabłoński nakręcił film „Wino truskawkowe”, wyświetlany w kinach od 2009 r.), a następnie „Przez rzekę” (1996), „Dukla” (1997), „Dwie sztuki (telewizyjne) o śmierci” (1998), „Jak zostałem pisarzem (próba autobiografii intelektualnej)” (1998), „Dziewięć” (1999), „Tekturowy samolot” (2000) - zbiór szkiców, esejów i małych próz pisanych w latach 90., „Zima” (2001) i „Jadąc do Babadag” (2004, Nagrody Literackiej NIKE 2005). W 2000 roku, wspólnie z Jurijem Andruchowyczem, wydał „Moją Europę. Dwa eseje o Europie zwanej Środkową”, a z Olgą Tokarczuk i Jerzym Pilchem „Opowieści wigilijne”. Rok 2005 przyniósł sztukę „Noc czyli słowiańsko-germańska tragifarsa medyczna”, a 2006 - „Fado”. W 2007 roku opublikował sztukę teatralną „Ciemny las” i tom prozy „Dojczland”, a w 2009 roku – sztukę teatralną „Czekając na Turka” i powieść „Taksim”.
 Jego książki są tłumaczone na niemal wszystkie europejskie języki, a także na koreański. Wraz z żoną Moniką Sznajderman prowadzi Wydawnictwo Czarne, specjalizujące się w literaturze środkowoeuropejskiej.
 Spotkanie odbędzie się w sobotę 12 czerwca o godz. 18.00 w Pałacu Radolińskich. Wstęp wolny. Wizytę Andrzeja Stasiuka organizuje stowarzyszenie JAROCIN XXI  przy współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Jarocinie, dysponującą dużym wyborem twórczości pisarza.
 17 czerwca (czwartek) o godz. 19.00 w kinie „Echo” im. Piotra Łazarkiewicza zostanie  pokazany film „Wino truskawkowe” w reżyserii Dariusza Jabłońskiego, oparty na motywach „Opowieści galicyjskich”.

źródło: Kino "ECHO"

Dodaj komentarz

Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
Portal Jaocin.Net nie odpowiada za treść wpisanych komentarzy.


Kod antyspamowy
Odśwież

Nasi Partnerzy

Szybki kontakt

r e k l a m a

NewsLetter

Bądź na bieżąco z informacjami.