Polub www.jarocin.net na


Prezentacja z alpinizmu w kinie "Echo"

Serdecznie zapraszamy na prezentację multimedialną z wypraw Marcina Tomaszewskiego wybitnego polskiego alpinisty. W programie m.in. opowieści ze zdobycia Cerro Torre w Patagonii znanego z filmu Krzyk Kamienia Wernera Herzoga, Ziemia Baffina, Chiny oraz Alaska.

 

Na przykładzie moich wypraw opowiem w dwóch stylach wspinaczki:


Big Wall - wspinaczka po pionowych ponad tysiącmetrowych ścianach. Wspinacze ciągną za sobą wiszące łóżka(tzw Portalledge) i prowiant pozwalający spędzić w skale nawet dwa tygodnie. Sprzęt transportowany w ścianę wraz z wodą waży niekiedy ponad 150 kg. Styl ten pozwala pokonać najtrudniejsze i najbardziej lite ściany, po których wspinaczka jest bardzo czasochłonna oraz techniczna.
Styl alpejski - jest to odwrotność stylu big Wall alpiniści zabierają ze sobą minimum sprzętu i prowiantu redukując przy tym wagę plecaków. Ideą jest pokonanie ściany non stop bez snu w kilka lub nawet kilkadziesiąt godzin. Wspinaczka taka wymaga dużej wytrzymałości oraz motywacji. Jest to walka z czasem oraz pogodą ponieważ niejednokrotnie rezygnuje się również ze sprzętu biwakowego.

Marcin Tomaszewski www.geronimo.civ.pl
 
Nigdy nie opowiem wszystkich historii, jakie miałem okazję przeżyć z górach i w drodze do nich. Wiele z nich zapomniałem, zresztą według mnie istotne jest nie tyle to, czego się w nich dokonało, ale, w jakim stylu i towarzystwie. Podczas prelekcji spojrzę wstecz na moje wyprawy do Patagonii, Chin, na Alaskę i  Ziemię Baffina. Preferując wspinaczkę big Wall  po trudnych skalnych ścianach kilka razy udało mi się z moimi partnerami wytyczyć nowe drogi, ale bywało też tak, że musieliśmy obejść się smakiem. Góry nie zawsze są dla nas łaskawe jednak to czy będziemy się w nich dobrze czuć zależy już głownie od nas samych. Nie zawsze pokonana droga oznacza sukces. Opowiem o górach widzianych moimi oczami. Spróbuję też zostawić trochę miejsca na Wasze refleksje. Serdecznie zapraszam, do zobaczenia na prezentacji

 

Tematy: kino 'ECHO'

Dodaj komentarz

Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
Portal Jaocin.Net nie odpowiada za treść wpisanych komentarzy.


Kod antyspamowy
Odśwież

Nasi Partnerzy

Szybki kontakt

r e k l a m a

NewsLetter

Bądź na bieżąco z informacjami.