Polub www.jarocin.net na


Relacja z EKO festyn Jarocin 2014

26 czerwca br. na rynku w Jarocinie odbył się EKO FESTYN. Organizatorem spotkania był ZGO Sp. z o.o. w Jarocinie. Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców regionu, szczególnie tych najmłodszych, dla których przygotowano wiele atrakcji i zabaw związanych z tematyką ekologiczną.

Punktem kulminacyjnym EKO FESTYNU był koncert Majki Jeżowskiej z zespołem tanecznym. Wydarzenie zostało zorganizowane, aby przybliżyć tematykę projektu „Rozbudowy Zakładu Zagospodarowania Odpadów Jarocin”.

 

Spotkanie na jarocińskim rynku rozpoczęło się o godz. 12.00. Dla najmłodszych uczestników zorganizowano m.in. zabawy z EKOLUDKAMI, konkursy edukacyjne oraz wiele ekologicznych niespodzianek. Podczas spotkania można było poznać zasady prawidłowej segregacji odpadów i dowiedzieć się szczegółów nt. projektu rozbudowy ZZO Jarocin.


„Cieszę się, że EKO FESTYN zgromadził tak wiele osób. Widzę, że tematyka ochrony środowiska jest bliska mieszkańcom naszego regionu. Z naszego punktu widzenia bardzo ważne jest budowanie postaw proekologicznych wśród najmłodszych mieszkańców. To oni wkrótce będą segregować odpady w swoich domach, które trafią do przetworzenia w nowym zakładzie w Witaszyczkach” – powiedział Mariusz Zadrożny, Prezes Zarządu ZGO Sp. z o.o. w Jarocinie.


EKO FESTYN został zorganizowany w ramach kampanii promocyjno-informacyjnej projektu „Rozbudowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów Jarocin”, który jest współfinasowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Wartość projektu wynosi przeszło 152,3 mln złotych, z czego unijne dofinansowanie to ponad 85,3 mln złotych. Dodatkowo przedsięwzięcie zostanie dokapitalizowane przez gminy – członków Porozumienia Międzygminnego – kwotą w wysokości około 25,5 mln zł. Pozostałe środki na realizację inwestycji stanowić będzie pożyczka ze środków NFOŚiGW z Warszawy na sumę blisko 13,6 mln zł.


Zakład Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. w Jarocinie funkcjonuje na terenie Witaszyczek od 2003 roku. Na przylegającej do ZGO działce, o powierzchni 20 ha, powstanie jeden z najnowocześniejszych zakład przetwarzania odpadów w Polsce. Projekt rozbudowy obejmuje następujące elementy technologiczne: linia sortownicza, moduł stabilizacji tlenowej oraz beztlenowej odpadów, kwatera składowania. Istotnym ogniwem przedsięwzięcia jest instalacja kogeneracyjna, dzięki której powstanie energia elektryczna oraz cieplna z odpadów. Nowo wybudowany zakład będzie przetwarzał około 60 tys. ton odpadów wytworzonych przez 235 tys. mieszkańców regionu. Pozwoli to na efektywne, zarówno pod względem środowiskowym jak i finansowym, przetwarzanie odpadów.


Rozbudowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów Jarocin jest możliwa dzięki decyzji kilkunastu gmin, które podpisały Porozumienie Międzygminne i podjęły decyzję o wspólnym realizowaniu projektu. Budowany zakład to jedna z największych inwestycji w regionie. Przy jego rozbudowie znajdzie pracę wiele firm lokalnych, a w pełni działający obiekt zwiększy zatrudnienie o ponad 60 osób.
Rozbudowa ZZO Jarocin zakończy się w październiku 2015 roku.

 

Dodaj komentarz

Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
Portal Jaocin.Net nie odpowiada za treść wpisanych komentarzy.


Kod antyspamowy
Odśwież

Nasi Partnerzy

Szybki kontakt

r e k l a m a

NewsLetter

Bądź na bieżąco z informacjami.