Polub www.jarocin.net na


Oddali krew dla Polski w województwie wielkopolskim

11 listopada świętowaliśmy 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak co roku 11. listopada byliśmy świadkami przemówień, uroczystości, inscenizacji, a ulice w całej Polsce pełne były flag narodowych. Przy tej okazji warto zastanowić się, czym dzisiaj, gdy żyjemy w wolnym kraju, jest patriotyzm i bohaterska postawa.

Jeśli nie przelewaniem krwi na polu bitwy, to z pewnością dobrowolnym jej oddawaniem – dla pacjentów polskich szpitali. W tym roku o ich zdrowie i życie zawalczyło w ten sposób ponad 3600 osób, biorąc udział w VIII edycji akcji „Zbieramy krew dla Polski”.

Honorowych krwiodawców wciąż w naszym kraju przybywa. Mimo to w Polsce nadal brakuje krwi do przeprowadzania operacji, a problem ten dotyczy najczęściej lokalnych szpitali, w małych miejscowościach. Regularne oddawanie krwi powinno być naszym patriotycznym obowiązkiem. To wyraz troski o drugiego człowieka i warto o tym przypomnieć w przededniu Święta Niepodległości. Krew to bezcenny dar życia, a jej oddanie, jeśli nie liczyć odrobiny czasu, nic nas nie kosztuje. – mówi Eliza Orepiuk-Szymura, Kierownik Dyrekcji Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów.

To właśnie z myślą o upowszechnieniu honorowego krwiodawstwa w Polsce, Grupa Muszkieterów, we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem, już od 2008 r. organizuje akcję „Zbieramy krew dla Polski”. Jest to największa tego typu kampania w Polsce. W jej tegorocznej, VIII edycji, zakończonej 5 października, krew zbierano przed sklepami Intermarché i Bricomarché w 148 miejscowościach 14 polskich województw. Oprócz pobierania krwi, organizowane były z tej okazji także akcje promujące honorowe krwiodawstwo, pokazy pierwszej pomocy i ratownictwa, konkursy plastyczne oraz występy artystyczne. Efekt? W 22 tygodnie, ponad 3600 osób oddało 1622 litry krwi. Chętnych, którym kondycja zdrowotna ostatecznie nie pozwoliła na czynny udział w akcji, było kolejnych 1000.

Mieszkańcy 17 miejscowości województwa wielkopolskiego oddali łącznie blisko 195 litrów krwi. Prawie 21 litrów zebrano w samym tylko Jarocinie. Ponad 19 litrów w Kępnie i ok. 18 litrów w Słupcy. To nadal jednak przysłowiowa kropla w morzu potrzeb.

W przyszłym roku odbędzie się IX edycja kampanii „Zbieramy krew dla Polski”. Nie czekając na kolejną odsłonę akcji, każdy z nas może jednak oddać krew dla innych w jednym z Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Szczegóły dotyczące lokalizacji stałych punktów poboru krwi w oddziałach terenowych PCK można znaleźć na www.nck.gov.pl/oddzialy-terenowe/.

Dodatkowych informacji udzielają:
Eliza Orepiuk-Szymura
Kierownik Dyrekcji Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów
ITM Polska Sp. z o.o., ul. Świętego Mikołaja 5, Swadzim, 62-080 Tarnowo Podgórne
tel.: 61 665 12 09
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">

Renata Kawka
Sekretarz Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa
Polskiego Czerwonego Krzyża
Zarząd Główny PCK, ul. Mokotowska 14, 00-561 Warszawa
tel.: 022 326 13 43
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Informacje o Grupie Muszkieterów
Grupa Muszkieterów, największa sieć franczyzowa w kategorii supermarketów spożywczych i typu „dom i ogród” w Polsce, jest zrzeszeniem ponad 270 niezależnych polskich przedsiębiorców zarządzających supermarketami spożywczymi Intermarché oraz supermarketami typu „dom i ogród” Bricomarché. Sieć handlowa Grupy Muszkieterów liczy obecnie 225 supermarketów Intermarché i 119 Bricomarché. W Centrali Grupy w Poznaniu, w dwóch magazynach logistycznych oraz supermarketach zatrudnionych jest aktualnie ponad 14 tys. osób. Wyznaczaniem kierunków strategicznych obu sieci zajmuje się spółka ITM Polska. Muszkieterowie są obecni w 5 krajach Europy: Polsce, Francji, Belgii, Portugalii oraz Serbii.

INFORMACJE O POLSKIM CZERWONYM KRZYŻU
Polski Czerwony Krzyż jest najstarszą i najbardziej wszechstronną organizacją humanitarną w Polsce. Jej podstawową misją jest zapobieganie i łagodzenie cierpienia ludzkiego oraz ochrona ludzkiej godności, bez jakiejkolwiek dyskryminacji w zakresie narodowości, rasy, płci, przekonań religijnych lub politycznych. Od 57 lat prowadzi działania na rzecz promocji honorowego krwiodawstwa. W PCK działa 1 114 Klubów Honorowych Dawców Krwi PCK, zrzeszających łącznie 23 551 członków i 61 490 wolontariuszy, którzy oddali w 2014 roku 138 061,56 litrów krwi, co stanowi blisko 30% ogólnie pobranej krwi od dawców honorowych. Dzięki szeroko zakrojonym działaniom – w ponad 3 000 akcji promocyjnych – PCK pozyskuje rocznie ok. 40 000 dawców, którzy decydują się oddać krew po raz pierwszy.

Dodaj komentarz

Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
Portal Jaocin.Net nie odpowiada za treść wpisanych komentarzy.


Kod antyspamowy
Odśwież

Nasi Partnerzy

Szybki kontakt

r e k l a m a

NewsLetter

Bądź na bieżąco z informacjami.