Polub www.jarocin.net na


Trwają intensywne prace na terenie ZGO Jarocin

W ostatnich dniach prace na terenie ZGO Jarocin nabrały tempa. Rozbudowa ZZO Jarocin wchodzi w decydującą fazę – hale są już na ukończeniu, wylana została komora fermentacji, zwożone są kolejne urządzenia do wyposażenia instalacji.

Obecnie na placu budowy pracuje ok. 130 osób, które kończą pracę w halach pod przyszłą sortownię i kompostownię. Kilka dni temu przywieziono z Portugalii 23-tonowe mieszadło, które zostało zamontowane w komorze fermentatora. To 33-metrowe urządzenie będzie mieszało odpady biodegradowalne, co przyśpieszy proces ich fermentacji. W wyniku rozkładu powstanie biogaz, który następnie będzie skierowany do jednostki kogeneracyjnej. W wyniku jego spalenia powstanie znaczna ilość ciepła i prądu. Takie energetyczne wykorzystanie odpadów ma odzwierciedlenie w haśle przewodnim rozbudowy: „EKOmoc z odpadów".

Pod koniec zeszłego tygodnia została dostarczona i zamontowana konstrukcja sortowni wraz z sitem. – Niewątpliwie łagodna zima sprzyja naszej rozbudowie i umożliwia przyśpieszenie prac na prowadzonej inwestycji – tłumaczy Mariusz Małynicz, prezes ZGO Jarocin.

Projekt „Rozbudowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów Jarocin" współfinasowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Wartość projektu wynosi przeszło 152,3 mln złotych, z czego unijne dofinansowanie to ponad 85,3 mln złotych. Dodatkowo przedsięwzięcie zostanie dofinansowane przez gminy – członków Porozumienia Międzygminnego – kwotą w wysokości około 25,5 mln zł. Pozostałe środki na realizację inwestycji stanowić będzie pożyczka ze środków NFOŚiGW z Warszawy na sumę blisko 13,6 mln zł.

Zakład Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. w Jarocinie funkcjonuje na terenie Witaszyczek od 2003 roku. Na przylegającej do ZGO działce, o powierzchni 20 ha, powstanie jeden z najnowocześniejszych zakład przetwarzania odpadów w Polsce. Projekt rozbudowy obejmuje następujące elementy technologiczne: linia sortownicza, moduł stabilizacji tlenowej oraz beztlenowej odpadów, kwatera składowania. Istotnym ogniwem przedsięwzięcia jest instalacja kogeneracyjna, dzięki której powstanie energia elektryczna oraz cieplna z odpadów. Nowo wybudowany zakład będzie przetwarzał około 60 tys. ton odpadów wytworzonych przez 235 tys. mieszkańców regionu. Pozwoli to na efektywne, zarówno pod względem środowiskowym jak i finansowym, przetwarzanie odpadów.

Rozbudowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów Jarocin jest możliwa dzięki decyzji kilkunastu gmin, które podpisały Porozumienie Międzygminne i podjęły decyzję o wspólnym realizowaniu projektu. Budowany zakład to jedna z największych inwestycji w regionie. Przy jego rozbudowie znajdzie pracę wiele firm lokalnych, a w pełni działający obiekt zwiększy zatrudnienie o ponad 60 osób.

Rozbudowa ZZO Jarocin zakończy się w październiku 2015 roku.

Dodaj komentarz

Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
Portal Jaocin.Net nie odpowiada za treść wpisanych komentarzy.


Kod antyspamowy
Odśwież

Nasi Partnerzy

Szybki kontakt

r e k l a m a

NewsLetter

Bądź na bieżąco z informacjami.