Polub www.jarocin.net na


Energetyczny piknik w Jarocinie

W sobotę 14 maja o godzinie 11.00 odbędzie się piknik naukowy w Jarocinie pod hasłem Energia, Energetyka, Oświetlenie przyjazne środowisku. Podczas pikniku zostaną przyznane nagrody szkołom, które zwyciężyły w ogólnopolskim ekologicznym konkursie dla młodzieży „Wiedza o OZE oświetli Twoją szkołę”.

Dodatkowo uczestnicy pikniku będą mogli porozmawiać z ekspertami oraz wziąć udział w pokazach edukacyjnych, wystawach, quizach, konkursach oraz grach i zabawach, specjalnie przygotowanych na tę okazję.

Organizatorami pikniku są: szkoła, która zajęła pierwsze miejsce w konkursie (Gimnazjum nr 1 w Jarocinie), Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz Philips Polska.

Konkurs „Wiedza o OZE (Odnawialnych Źródłach Energii) oświetli Twoją szkołę” miał charakter ogólnopolski. Wzięło w nim udział 51 szkół gimnazjalnych. Celem projektu, w ramach którego został zorganizowany konkurs, było propagowanie wiedzy o sposobach oszczędzania energii
i wykorzystywania jej ze źródeł odnawialnych. „Konkurs jest wspaniałą okazją, aby promować wśród uczniów ideę oszczędzania energii. Staramy się uczyć gimnazjalistów poprzez zabawę. Najlepszym sposobem na wychowanie pokolenia, które będzie świadome ekologicznie, jest rozpoczęcie edukacji już na poziomie szkolnym” – powiedziała doradca metodyczny gimnazjum mgr Anna Woźniak. Przeprowadzone w ramach projektu akcje, w tym konkurs „Wiedza o OZE oświetli Twoją szkołę” promują energetykę przyjazną środowisku i pokazują uczniom jak oszczędzać energię. Projekt uzyskał honorowy patronat Ministerstwa Środowiska.W ramach konkursu uczniowie opracowywali audyt oświetleniowy szkoły, wykonali pomiary
i przeprowadzili inwentaryzację systemu oświetlenia, aby na tej podstawie przygotować propozycję poprawy efektywności wykorzystania energii elektrycznej w badanych pomieszczeniach szkolnych. Uczestnicy konkursu zostali wyposażeni w materiały edukacyjne i sprzęt pomiarowy. Przedmiotem konkursu podlegającym ocenie była: prezentacja multimedialna nt. energetyki przyjaznej środowisku, plakat promujący wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz efektywność energetyczną, zestaw poprawnie wykonanych badań i pomiarów wraz z propozycją poprawy efektywności wykorzystania energii elektrycznej w szkole oraz udokumentowane działania promocyjne przeprowadzone lokalnie przez szkołę.
 
Konkurs wygrało Gimnazjum nr 1 im. Stanisława Konarskiego w Jarocinie. Zwycięska szkoła otrzyma energooszczędny i poprawiający efektywność procesu kształcenia system SchoolVision dla jednej klasy. Nagroda została ufundowana przez firmę Philips. Drugie miejsce przypadło w udziale Gimnazjum nr 2 w ZSO nr 5 w Zabrzu. W konkursie wyróżniono też za specjalną wartość artystyczną pracę nadesłaną przez Gimnazjum nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich w Wolsztynie. Oprócz głównej nagrody członkowie zwycięskiej drużyny otrzymają aparaty cyfrowe, a ich opiekun odbiornik GPS. 
 
Konkurujące ze sobą szkoły reprezentowały zespoły składające się z maksimum 30 uczniów. Konkurs składał się z pięciu etapów. Rozpoczął się 30 września 2010 roku, zakończył zaś w marcu 2011 roku. Konkurs był dla uczniów okazją do zdobycia wiedzy, a także praktycznych umiejętności. Prace gimnazjalistów oceniało jury w składzie: dr Krzysztof Markowicz (geofizyk Wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego), mgr inż. Bogdan Ślęk – przedstawiciel firmy Philips, mgr Anna Woźniak - doradca metodyczny gimnazjum oraz Magdalena Machinko-Nagrabecka - Kierownik Działu Edukacji Ekologicznej UNEP/GRID-Warszawa.
 
Organizatorem konkursu jest Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID-Warszawa, będący jednym z ośrodków sieci GRID stworzonej w ramach Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska. Partnerem konkursu jest firma Philips Lighting Poland S.A., która jest także fundatorem głównej nagrody w konkursie. Konkurs został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i jest organizowany w ramach powołanego przez Ministerstwo Środowiska, Partnerstwa dla Klimatu. Konkurs „Wiedza o OZE oświetli Twoją szkołę” zyskał też patronat medialny portalu "Zielona lekcja" oraz miesięcznika "Czysta energia".

Tematy: Jarocin piknik

Dodaj komentarz

Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
Portal Jaocin.Net nie odpowiada za treść wpisanych komentarzy.


Kod antyspamowy
Odśwież

Nasi Partnerzy

Szybki kontakt

r e k l a m a

NewsLetter

Bądź na bieżąco z informacjami.