Polub www.jarocin.net na


Twoje dziecko też może zostać poliglotą

Początkowy okres życia dziecka to nieustanna i nieodparta chęć poznawania świata, poparta niespożytą aktywnością psychofizyczną. Możliwości lingwistyczne małego człowieka, do pewnego wieku, są nieograniczone, co zdają się potwierdzać zarówno językoznawcy, jak i psychologowie.

O korzyściach, jakie płyną z rozpoczęcia nauki języków obcych na wczesnym etapie życia dziecka, pytamy ekspertów z międzynarodowej firmy Berlitz, specjalizującej się w szkoleniach językowych wszystkich grup wiekowych, których program nauczania oparty został na autorskiej metodzie kształcenia.
Specjaliści są zgodni – wczesne rozpoczęcie nauki języków obcych przez dziecko jest niezwykle istotne dla jego szybkiego i prawidłowego rozwoju intelektualnego. Największy potencjał adaptacyjny dziecka przypada na okres między 4 a 8 rokiem życia, kiedy to rozwija ono około 80% swoich możliwości intelektualnych. Dziecko jest wówczas w stanie nauczyć się z łatwością języka obcego, jeżeli stworzy się mu właściwe warunki do odpowiednio długiego i intensywnego obcowania z językiem.
Bardzo ważne jest to, by okres największego potencjału lingwistycznego dziecka został w pełni wykorzystany i właściwie spożytkowany. Zgodnie z Hipotezą Okresu Krytycznego (ang. Critical Period Hypothesis) Erica Lenneberga, jeżeli nabycie języka nie nastąpi przed zakończeniem okresu dojrzewania, nigdy już nie będzie możliwe jego przyswojenie w pełni funkcjonalnej formie. Dotyczy to zarówno języka ojczystego, jak i języka obcego.


Według badań, jakie przeprowadzono w międzynarodowych Centrach Językowych Berlitz, dzieci, które znają języki obce, są o wiele lepiej przygotowane zarówno do sprostania przyszłym wymaganiom stawianym im przez szkołę, jak i o wiele szybciej odnajdują się w późniejszym, dorosłym już życiu społecznym oraz zawodowym. Agnieszka Borowczyk, Dyrektor Berlitz Kids w Polsce, przekonuje, że dzieci: Szybko i naturalnie opanowują wymowę, bez problemu przyswajają intonację oraz autentyczny akcent właściwy rodowitym mówcom. Poznają też nową kulturę, bowiem nauka języka oznacza też naukę innego sposobu myślenia i działania. Zyskują większą wiarę we własne możliwości, a kontakty z rówieśnikami z zagranicy nie są niczym nowym, ani stresującym.

 

Patrząc z punktu widzenia dziecka, język ojczysty jest przyswajany przez nie w sposób spontaniczny i uporządkowany, głównie poprzez słuchanie i mówienie w czasie gier, zabaw czy też podczas odgrywania zainscenizowanych scenek sytuacyjnych. Podobnie rzecz się ma w przypadku języka obcego. Wtedy to dzieci uczą się drugiego języka w sposób sekwencyjny, a więc w momencie, w którym opanowały już język ojczysty na wystarczającym poziomie, by móc swobodnie komunikować się werbalnie z otoczeniem. Na podobnej naturalnej zasadzie uczenia się języka oparta jest metoda stosowana przez Berlitz, gdzie żmudna i nudna nauka pamięciowa została zastąpiona przez przyjemny i ciekawy proces odkrywania, a podstawowym narzędziem kształcenia jest po prostu rozmowa (średnio 95% czasu zajęć). „W metodzie Berlitz zakładamy, że człowiek przyswaja język w pewien naturalny sposób: najpierw słyszymy, rozumiemy, potem mówimy, a dopiero w dalszej kolejności uczymy się czytać i pisać” – mówi Grażyna Słowikowska, Prezes Berlitz Poland. Jest to sposób bardzo naturalny dla dzieci, które przecież dokładnie tak samo uczą się swojego języka ojczystego – dodaje dyrektor Agnieszka Borowczyk.

 

Obecnie bardzo popularną formą nauki języków obcych wśród dzieci i młodzieży w Polsce, szczególnie w okresie wakacyjnym, są wyjazdy na obozy językowo-sportowe, organizowane w najpiękniejszych zakątkach całej Polski. Jak przekonują przedstawicielki Berlitz, celem organizowanych obozów jest zadbanie o prawidłowy rozwój językowy dzieci w atmosferze zabawy, przygody, współpracy w grupie, a także w czasie indywidualnych wyzwań. Dzieci są motywowane poprzez gry, co automatycznie eliminuje dużą porcję stresu, który może towarzyszyć nauce, jednocześnie dając im w zamian fascynującą możliwość obcowania z językiem. 

Tegoroczne obozy językowe Berlitz prowadzone są w całości w języku angielskim Metodą Berlitz, przy wykorzystaniu technik grupowych, w tym konkursów, role player oraz warsztatów teatralnych, odpowiednio dostosowanych do wieku uczestników (Theater workshops, Scavenger Hunt, Talent Show). Takie obozy są doskonałą alternatywą do spędzenia okresu wakacyjnego przez dzieci i młodzież, które, oprócz doskonałej zabawy, mogą dostarczyć najmłodszym wymierne korzyści intelektualne.


Po więcej informacji zapraszamy na: http://www.berlitz.pl/

źródło: Exacto Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
Portal Jaocin.Net nie odpowiada za treść wpisanych komentarzy.


Kod antyspamowy
Odśwież

Nasi Partnerzy

Szybki kontakt

r e k l a m a

NewsLetter

Bądź na bieżąco z informacjami.