Polub www.jarocin.net na


Listy dla Ziemi

Listy dla Ziemi to edukacyjna akcja proekologiczna zainicjowana przez Fundację Ekologiczną ARKA w 2013 roku. W akcji pilotażowej wzięło udział 350 gmin, około 4000 placówek oświatowych i prawie 500 tysięcy dzieci i młodzieży.

 

Ogólnopolska akcja walczy o czyste powietrze
Zanieczyszczenie powietrza będące efektem palenia śmieci w piecach i niskiej emisji to problem większości polskich miast. Tematyce tej poświęcona jest II edycja ogólnopolskiej akcji Listy dla Ziemi Fundacji Ekologicznej Arka. W projekt, nad którym patronat objęło Ministerstwo Środowiska, włączyło się już ponad 200 gmin z całej Polski.

Czas działać lokalnie
Polskie miasta pod względem jakości powietrza są jednymi z najbrudniejszych w Unii Europejskiej. By sprostać normom unijnym, potrzeba konkretnych działań na poziomie krajowym i lokalnym. Przykładem Kraków, w którym w ubiegłym roku podjęto decyzję o zakazie ogrzewania węglem.

 


Stop paleniu śmieci w piecach
Listy dla Ziemi to jedna z nielicznych akcji zajmujących się edukacją społeczeństwa w zakresie palenia odpadów w piecach i niskiej emisji. Do ogólnopolskich działań przyłączyło się już ponad 200 gmin z całej Polski, a liczba ta stale rośnie. W ramach projektu zorganizowano do tej pory ogólnopolski Dzień Czystego Powietrza oraz Ośmiokąt Edukacyjny. Podczas finału, czyli w kwietniu, uczniowie z miejscowości, które zgłosiły się do akcji, napiszą w szkołach listy na papierze z makulatury. Będą w nich przekonywali swoich rodziców do proekologicznych postaw i mówili o zagrożeniach wynikających ze spalania odpadów w piecach.

Niebezpieczna niska emisja
Akcja ma za zadanie uświadomić społeczeństwu konsekwencje, jakie dla zdrowia ludzi i dla środowiska ma palenie śmieci w piecach. Trujące substancje i pyły powstające w procesie spalania są bowiem przyczyną wielu niebezpiecznych chorób, w tym alergii czy chorób nowotworowych.
Drugim ważnym problemem jest niska emisja, którą część społeczeństwa kojarzy jako zjawisko pozytywne, czyli niską emisję CO2 do atmosfery. Tymczasem niska emisja powstaje podczas ogrzewania domów paliwem kiepskiej jakości w starych piecach o złej kondycji technicznej. W efekcie podczas procesu spalania do atmosfery przedostaje się wiele zanieczyszczeń, takich jak tlenek azotu, tlenek siarki czy dwutlenek siarki.

Dołącz do walki o czyste powietrze
Zanieczyszczenie powietrza to palący problem. Gminy, które nie włączyły się jeszcze do akcji, wciąż mogą to zrobić. Wystarczy pobrać formularz ze strony listydlaziemi.pl.

Kampanię Listy dla Ziemi dofinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronat nad akcją sprawuje Ministerstwo Środowiska.

Dodaj komentarz

Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
Portal Jaocin.Net nie odpowiada za treść wpisanych komentarzy.


Kod antyspamowy
Odśwież

Nasi Partnerzy

Szybki kontakt

r e k l a m a

NewsLetter

Bądź na bieżąco z informacjami.