Polub www.jarocin.net na


Wakacyjne rozterki - kupować minicasco?

Na wakacje można wybrać się autobusem, koleją, samolotem, czy własnym samochodem. Jeśli wybieramy transport prywatny, musimy właściwie naszykować swój pojazd do drogi, zwłaszcza przy wyjazdach zagranicznych. W ramach organizacji wczasów powinniśmy zadbać o własne bezpieczeństwo i wykupić stosowne ubezpieczenia. Czy warto zdecydować się na pakiet minicasco?


Minicasco - mniejszy kuzyn AC
Obowiązkowym ubezpieczeniem każdego posiadacza pojazdu mechanicznego, który podlega rejestracji w Polsce, jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, powszechnie nazywane polisą OC. Można jednak zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze w ramach ubezpieczeń fakultatywnych, do których zaliczane jest zarówno AC, jak i minicasco.


Ubezpieczenie Autocasco, czyli AC jest ubezpieczeniem komunikacyjnym, nieobowiązkowym, które pokryje koszty naprawy samochodu uszkodzonego wskutek wszelkiego rodzaju zdarzeń losowych, zarówno zawinionych przez właściciela i kierowcę, jak i innych. Zapewnia także wypłatę świadczenia w wysokości sumy gwarancyjnej na wypadek kradzieży pojazdu.

Natomiast najprościej rzecz ujmując, minicasco jest okrojoną polisą AC - mini AC, które będzie chroniło kierowcę i jego auto przed najważniejszymi zagrożeniami na drodze, ale nie zapewni kompleksowego zakresu ochrony ubezpieczeniowej.

 

1570 1lMinicasco najczęściej obejmuje ochroną:

 - szkody całkowite - szkody, których koszty naprawy przekraczają 70 proc. wartości pojazdu,

 - kradzież samochodu,

 - uszkodzenia wynikające z działania sił natury, przede wszystkim pożaru.

Ubezpieczyciele oferujący minicasco najczęściej wyłączają z zakresu swojej odpowiedzialności szkody wynikające ze zderzenia się klienta z innym pojazdem czy nieruchomościami, podczas gdy AC takie szkody obejmuje. Będąc posiadaczem minicasco, nie można liczyć na bezkosztową naprawę samochodu po wypadku, jeśli to my jesteśmy jego sprawcami.

Na ogół towarzystwa ubezpieczeniowe kierują ofertę minicasco do kierowców, którzy nie potrzebują szerokiej ochrony, jaką mają zagwarantowaną w polisach AC, albo do osób, które nie posiadają wypracowanych zniżek na AC i nie chcą uiszczać wysokiej składki, choć chcą zabezpieczyć się np. przed kradzieżą pojazdu.

Kiedy warto wykupić?

Ubezpieczenie minicasco zapewnia podstawowy zakres ochrony, ujęty także w polisie AC, ale z niższą składką ubezpieczeniową. Obawiając się o kradzież auta lub stratę przy szkodzie całkowitej, można zapewnić sobie ochronę z tego tytułu. Ile to kosztuje?

Wszystko zależy od szacunkowej wartości pojazdu i udziału własnego w szkodzie kradzieżowej i wypadkowej. W serwisie Ubezpieczamy Auto można sprawdzić orientacyjną wysokość łącznej składki na polisę OC oraz mini AC.

Warto wykupić minicasco zwłaszcza wtedy, gdy na wakacje podróżujemy samochodem, który znajduje się na liście szczególnie często kradzionych aut. Na pierwszym miejscu według statystyk policyjnych z 2014 roku występuje samochód marki VW Golf. Na kolejnych uplasowały się pojazdy Audi A4, VW Passat, Audi A6, Audi A3, czy też VW Touran i Ford Mondeo.

Dodaj komentarz

Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
Portal Jaocin.Net nie odpowiada za treść wpisanych komentarzy.


Kod antyspamowy
Odśwież

Nasi Partnerzy

Szybki kontakt

r e k l a m a

NewsLetter

Bądź na bieżąco z informacjami.